آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام

آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام؛ جذاب و باکیفیت

اگر تویِ اکثر پیج‌های خَفَن اینستاگرام اسکرول کنید، می‌بینید که واقعاً برای تک‌تک پست‌هایی که حالا چه به‌صورت اسلایدی و چه به‌صورت ویدیویی منتشر کردند، یک کاور خیلی مَشتی گذاشتند. حالا اینکه برای ساخت کاور پست اینستاگرام دقیقاً این مَشتی بودن یعنی چطوری، کامل در این مقاله متوجه‌اش می‌شوید.

اگر بتوانید کاورهای خیلی زیبا و درجه یکی طراحی کنید، شانس بازدید پستتان را بین بقیه پیج‌ها بالا می‌برید و اینطوری، مخاطبان بیشتری هم سمتِ کسب و کارتان جذب می‌کنید.

مثلاً پیجِ خودم را ببینید:

کاور پست اینستاگرام آرین سلیمانی

کاور پست اینستاگرام چیست؟

بالاخره به اول یک ویدیو کاور پست می‌گوییم یا اولین اسلاید از پست‌های چند اسلایدی؟ یا اصلاً چیز دیگه‌ایه؟

کاور پست اینستاگرام، دقیقاً اولین عکسی است که از یک پست می‌بینیم؛ حالا این پُست ما هم می‌تواند یک پست ساده چند اسلایدی باشد، هم یک ویدیو یا حتی Reels.

بنابراین آموزشی که در ادامه می‌بینید، برای تمام این‌ها کاربرد دارند. منتها یکسری نکته وجود دارد که برای بعضی از این نوع پست‌هایی که گفتم، فرق می‌کند. ما تمام هدفمان از ساخت کاور پست اینستاگرام، این است که به مخاطبمان بگوییم قرار است چه چیزی در این پست ببیند؛ حالا از هر نوع که می‌خواهد باشد هیچ فرقی نمی‌کند.

شما هر چقدر هم تکنیک‌های تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیرید و انجام‌شان بدهید، باز هم تا وقتی کاور مناسبی نداشته باشید، قول می‌دهم رنگ رقم‌های خوب‌خوب تویِ بازدیدهای پستتان را نمی‌بینید.

الان خودِ شما، اگر یک بوتیک را ببینید که ویترین خوبی نچینده، ترغیب می‌شوید که بروید داخل و چند تا از لباس‌هایش را ببینید؟ همین ویترین را بگذارید جایِ کاور پست اینستاگرام؛ اگر هر دو خوب نباشند، بازدید جون‌داری که انتظارش را داشتید، نمی‌گیرید.

ساخت کاور پست اینستاگرام حرفه‌ای

برای اینکه بتوانید کاورهای خیلی خوبی طراحی کنید، نباید از هر تصویر یا آیکونی که دَمِ دستتان بود، کمک بگیرید. اگر به تصویر رایگان ولی با کیفیت نیاز دارید، حتماً به مقالۀ “سایت‌های دانلود عکس رایگان” سَر بزنید.

بعلاوه، اصلاً از نرم‌افزارها و ابزارهای بی‌کیفیت استفاده نکنید؛ شاید خیلی وقتتان را کمتر بگیرند ولی اگر واقعاً یک کوچولو وقت بگذارید و سلیقه به خرج بدهید، قول می‌دهم با همین دو سه دونه ابزاری که معرفی می‌کنم، یک کاور توپ می‌توانید طراحی کنید.

از دستش نده: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟ | آموزش گام‌به‌گام

ساخت کاور پست اینستاگرام با فتوشاپ

اولین ابزاری که همه شما آن را می‌شناسید، فتوشاپ است. شما تقریباً الان هر چیزی که فکرش را بکنید می‌توانید به کمک فتوشاپ پیاده‌سازی کنید. خیلی از پیج‌هایی که می‌بینید، برای خودشان گرافیست دارند و به کمک فتوشاپ، کاورهای خیلی زیبا و جذابی می‌سازند.

ولی خُب ساخت کاور اینستاگرام با فتوشاپ، نیاز به تخصص دارد. یعنی بنظرم حتی آشنایی کم با این نرم‌افزار، کافی نیست و باید حتماً خودتان یا یک نفر که خورۀ فتوشاپ باشد، مسئول طراحی کاور پست اینستاگرام‌تان شود.

نگران نباشید؛ برای شمایی که به هر دلیلی امکانش را ندارید از فتوشاپ استفاده کنید، راه‌های محشری سراغ دارم. 😉

ابزارهای ساخت کاور پست اینستاگرام

بجز این فتوشاپی که توضیحش را دادم، یکسری ابزارهایی هم هستند که اگر فقط یک کوچولو دِل به کار بدهید، می‌توانید کاورهای خیلی خوبی طراحی کنید و نسبت به بقیه پیج‌ها، متفاوت باشید. فقط اینکه فکر نکنید با اولین بار قرار است بهترین کاوری که دنیا مثلش را ندیده طراحی کنید؛ تمرین کنید تا هر بار از دفعه قبل، نتیجه بهتری بگیرید.

1) Canva

سایت canva برای ساخت کاور پست اینستاگرام

یکی از بهترین ابزارهایی که برای هر کار گرافیکی به دردتان می‌خورد، کنوا است. کارت ویزیت، لوگو، کاور پست اینستاگرام، پوستر، بروشور و هزار و یک کار گرافیکی دیگر را می‌توانید به کمک Canva خیلی راحت انجام دهید.

برای ساخت کاور، وارد سایت یا اپلیکیشن کنوا شوید. از قسمت‌های مختلفی که می‌بینید، روی Social Media بزنید تا کارهای مخصوص همین کار برایتان نمایش داده شود. البته می‌توانید روی Create A Design هم کلیک کنید تا از بِیسِ کار را خودتان طراحی کنید. به هر حال، بعد از اینکه کلیک کردید، می‌توانید خیلی راحت با استفاده از اِلمان‌های مختلفی که برایتان فراهم می‌کند، هر ایده‌ای که دارید را پیاده‌سازی کنید.

نکتۀ مهم: با استفاده از گزینه آپلود، می‌توانید هر تصویری که می‌خواهید را بارگذاری کنید و از آن در طراحی کاور پست اینستاگرام استفاده کنید. برای فونت‌ها هم نگران نباشید؛ اگر روی Arabic در قسمت فونت‌های هر تکست کلیک کنید، یک چند تایی فونت فارسی پیدا می‌کنید.

دانلود آیکون رایگان

از دستش نده: 5 سایت برای دانلود آیکون رایگان

2) Inshot

برنامه Inshot برای ساخت کاور پست اینستاگرام

ابزار گرافیکی بعدی که مطمئنم خیلی از شماها عاشقش می‌شوید، اپلیکیشن اینشات است. احتمالاً اسمش را یکی دو جا شنیده باشید؛ چون خیلی برای آماده‌سازی پست و اینجور چیزها، محبوب است. به هر حال به کمک این اپلیکیشن، ساخت کاور پست اینستاگرام برایتان مثل آب خوردن خواهد بود.

ویژگی فوق العاده‌ای که اینشات دارد و نسبت به خیلی از ابزارها متمایزش می‌کند، این است که هم برای عکس‌ها و هم برای ویدیوها می‌توانید کاور طراحی کنید و هیچ محدودیتی از این بابت ندارید.

3) PicsArt

آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام با picsart

و آخرین ابزاری که می‌خواهم برای ساخت کاور اینستاگرام معرفی کنم، ابزار پیکس‌آرت است. اگر اهلِ تولید محتوا بوده باشید، به احتمال خیلی خیلی زیاد، با پیکس‌آرت آشنا هستید و نباید برایتان غریبه باشد. اگر فقط یکم زمان بگذارید و با اپلیکیشن پیکس‌آرت کار کنید، قول می‌دهم که خیلی زود تویِ فقط چند دقیقه، برای هر پست پیج‌تان، یک کاور عالی طراحی کنید.

امکانات بسیار زیادی که پیکس‌آرت قرار داده، باعث شده تا هر ایده‌ای که برای طراحی دارید را بتوانید پیاده‌سازی کنید و حالَش را ببرید.

چند نکتۀ مهم برای ساخت کاور پست اینستاگرام

حالا که با چند تا از بهترین ابزارهای گرافیکی برای طراحی و ساخت کاور پست اینستاگرام آشنا شدید، بد نیست چند نکتۀ مهم هم دربارۀ این موضوع رعایت کنید. از آنجایی که کاور پست اینستاگرام خوب باعث افزایش فروش اینستاگرام کسب و کارتان هم می‌شود، اگر خوب این نکات را رعایت کنید، می‌توانید فروش‌تان را بالا ببرید.

خُب؛ بریم سراغِ این نکات!

کاور پست جذاب بسازید

احتمالاً اگر خودتان به این چند ابزاری که معرفی کردم سر زده باشید، متوجه شده‌اید که چقدر قابلیت‌های مختلف دارند. قبول دارم که امکانات این ابزارها زیاد است، ولی بالاخره باید خودتان هم خلاقیت داشته باشید تا کاور پست اینستاگرام جذابی طراحی کنید.

برای جذاب بودن، خیلی مهم است که از ترکیب رنگ مناسبی استفاده کنید. کنتراست بالا، رواشناسی رنگ، استفاده از اِلمان‌ها، اشکال هندسی و اینجور چیزها، خیلی‌خیلی می‌توانند برای ساخت کاور پست اینستاگرام جذاب، به شما کمک کنند.

مقاله کاهش حجم عکس

از دستش نده: چطور حجم عکس‌ها را کم کنیم؟

عنوان ترغیب کننده‌ای بنویسید

همین که کاور پست جذابی طراحی کنید، خودش باعث می‌شود تا مخاطبان ترغیب شوند که محتوای پِیج شما را ببینند. ولی بجز این، باید به عنوانی که روی کاور پستتان می‌گذارید هم توجه کنید. حرفِ من این است که با کلمات بازی کنید.

عنوان ساده‌ای ننویسید که کاربر تصمیم صفر یا صدی بگیرد. عنوانی که می‌نویسید باید یک‌جورایی مخاطبانتان را کنجکاو کند. مثلاً عنوان “روش پخت قرمه‌سبزی” چندان جذاب نیست؛ چون بالاخره کاربر یا تصمیم می‌گیرد نگاه کند یا نگاه نکند.

چند نمونه از عناوین این مدلی را ببینید:

  • این اپلیکیشن‌های خطرناک را نصب نکنید!
  • الگوریتم جدید گوگل؛ رنک سایتت رو قراره از دست بدی؟
  • رویِ این 4 ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کُن!
  • 5 روش برای مخفی کردن برنامه‌ها

می‌بینید چطوری هر کدام از این عناوین، مخاطبان را کنجکاو می‌کنند؟ شما هم اگر می‌خواهید کاور پست اینستاگرام ترغیب کننده‌ای داشته باشید، بجز نکتۀ اول، عنوان ترغیب‌کننده‌ای هم باید بنویسید.

از نسبت تصویر و ابعاد مناسب استفاده کنید

ابعاد و نسبت تصویر مشخصی برای اینستاگرام وجود ندارد. وقتی شما چند اسلاید تصویر پست می‌کنید، اینستاگرام از تصویر اول، مربع مرکزی‌اش را انتخاب می‌کند و به عنوان کاور پست شما قرار می‌دهد. ولی پیشنهاد می‌کنم برای اینکه بهتر نتیجه را بگیرید، رویِ ابعاد حداقل 1080*1080 و نسبت تصویر 1:1 تمرکز کنید.

برای محتواهای ویدیویی هم اگر قرار بود از ثانیه اول ویدیو به‌عنوان کاور استفاده کنید که ابعادش مشخص است؛ ولی اگر قرار بود کاور پست اینستاگرام بسازید و آپلودش کنید، باز هم حداقل ابعادی که گفتم را در نظر بگیرید.

خلاصه اینکه . . .

اگر واقعاً دنبال دیده شدن محتواهایتان هستید، باید و باید ساخت کاور پست اینستاگرام را جدی بگیرید و خلاقیت به خرج دهید. هر چقدر کیفیت کاور پستی که طراحی می‌کنید بالاتر باشد و به نکاتی هم که گفتم توجه کنید، شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *