افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام با 13 تکنیک جدید و حرفه‌ای

بیخیالِ افزایش فروش در اینستاگرام شوید؛ اصلاً حتی فکرش را هم نکنید که بین این همه رقیب و کسب و کار با مزیت رقابتی‌های عالی، بتوانید فروش داشته باشید که حالا دنبال راه های افزایش فروش در اینستاگرام باشید.”

نگویید چنین جمله‌هایی را تا به‌حال نشنیده‌اید که باور نمی‌کنم. فکر می‌کنید چند نفر از بین این همه نفری که ایده توپ دارند، وقتی چنین حرف‌هایی را بشنوند بازهم راهشان را ادامه می‌دهند؟

من نظرم 0.1 درصده؛ یعنی از هر هزار نفر، یک نفر! 😑

البته تمام این حرف‌ها غلط نیست ها! یعنی مثلاً با اینکه کلی رقیب هست یا کسب و کارهایی هستند که مزیت رقابتی فوق العاده‌ای دارند، کاملاً موافقم. ولی با موفق نشدن تویِ افزایش فروش و رشد کردن، کاملاً مخالفم.

در این مقاله، قرار است دربارۀ این صحبت کنم که چه راهکارهایی وجود دارند که می‌توانید به کمک آن‌ها، فروش‌تان را زیاد کنید.

راه‌های افزایش فروش در اینستاگرام

برای اینکه بتوانید فروش‌تان را در اینستاگرام زیاد کنید، راه‌های مختلفی وجود دارد. ولی برای اینکه خیلی بهتر متوجه تک‌تک مطالبی بشوید که قرار است توضیح بدهم، تمام ترفندها را به 3 بخش تقسیم کردم:

 • فضای ظاهری (بصری)
 • فضای داخلی
 • فضای خارجی

اول از همه، باهم بررسی می‌کنیم که پیج کسب و کار اینترنتی شما، باید چه ویژگی‌های ظاهری داشته باشد تا به بیشتر شدن فروش‌تان کمک کند. بعد از این، درباره محتوای پیج که بنظرم اصلی‌ترین بخش است، صحبت می‌کنم. و از آخر هم، درباره فضای خارجی و کارهای مهمی که باعث افزایش فروش اینترنتی پِیج شما می‌شوند، توضیح می‌دهم.

نکتۀ مهم: قبل از هر چیز، فراموش نکنید که باید پیجِ کسب و کارتان را از اکانت معمولی تبدیل کنید به بیزینس اکانت.

افزایش فروش کسب و کار اینستاگرامی: فضای ظاهری

الان اگر یک نگاه کوچیک به تمام کسب و کارهای موفق در اینستاگرام بیاندازید، خیلی خوب می‌بینید که چقدر رویِ فضای ظاهری پیج‌شان کار کردند. واقعاً هم چیزِ مهمی است. خودِ من اصلاً علاقه‌ای به پیج‌های بی‌روح ندارم. (اصلاً با بعیضاشون آدم یادِ خاطرات بَد زندگیش می‌افته!)

از همان بالا که شروع کنیم، چه چیزهایی داریم؟

 • نام کاربری
 • بایوگرافی
 • عکس پروفایل
 • هایلایت‌ها
 • کاور پست‌ها

این‌ها اولین چیزهایی هستند که هر کسی به محضِ ورود به پیج شما، به چشمم می‌آید.  بنابراین بنظرم خیلی‌خیلی اهمیت دارند.

چرا؟

فرض کنید شما یک ماشین درجه یک و خیلی خوب را تولید می‌کنید. وقتی این ماشین یک رنگ و ظاهر درست درمونی نداشته باشد و تمام بدنه‌اش زنگ زده باشد، قطعاً کسی یک درصد هم به ذهنش نمی‌رسد که شاید امکانات خوبی برایش در نظر گرفته باشید.

پس بریم ببینیم چطوری باید برای افزایش فروش در اینستاگرام، فضای ظاهری پیج کسب و کارتان را خیلی شیک و حرفه‌ای درست کنید.

مقاله 5 تکنیک تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

از دستش نده: 5 تکنیک تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

نام کاربری مناسب

یعنی هر چقدر بگویم برای این نام کاربری فکر کنید بنظرم باز هم کم گفتم. هیچ چیز از این بدتر نیست که اصلاً یک نفر برای حفظ یا جستجو نام کاربری شما با خودش کلنجار برود. اگر در کنار پیج، طراحی سایت هم انجام داده‌اید، مطمئنم یادتان می‌آید که چقدر برای انتخاب دامنه سایت هم روی این موضوع تاکید داشتم.

به هر حال هر دو این‌ها، نام و نشانی یا یک‌جورایی می‌توانم بگویم آدرس کسب و کار شماست. برای اینکه بتوانید نام کاربری خیلی مَشتی و توپی انتخاب کنید، بهتر است یکسری نکات مهم را رعایت کنید.

منظورم نکاتی است مثل:

 • استفاده نکردن از مخفف کلمات
 • کنار گذاشتن علائم و نشانه‌های عجیب و غریب
 • استفاده نکردن از نقطه یا زیرخط (حداکثر یک‌بار)
 • استفاده نکردن از عددهای غیرضروری (مثلاً cafemotto2789؛ مگه شماره تلفنه آخه!)
 • تلفظ راحت برای تمام کاربران
 • خوانایی بالا
 • یکسان با نام دامنه سایت
 • یکسان با اکانت‌های دیگر شبکه‌های اجتماعی

البته استثنا هم داریم. مثلاً اگر عدد جزو نام تجاری کسب و کارتان است، اشکالی ندارد که استفاده کنید. مثلاً برند 9595.

وقتی یوزر نیم خوبی انتخاب کنید، مطمئن باشید که خیلی راحت‌تر به فروش می‌رسید؛ چون هم دسترسی برای کاربران راحت‌تر است و هم شانس بازاریابی دهان به دهان را از دست نمی‌دهید.

بایوگرافی کامل ولی مختصر

دومین راهی که برای افزایش فروش در اینستاگرام شدیداً توصیه می‌کنم، بایوگرافی کامل است. اگر یادتان باشد تویِ مقاله “چطور فروشمان را افزایش دهیم؟” خیلی رویِ تاثیر اعتماد در خرید کاربران تاکید داشتم. یکی از همین روش‌های اعتمادسازی، استفاده از یک بایوگرافی کامل و جذاب است.

بجز این، بایوگرافی یعنی یک ابزار مناسب برای اینکه به کاربران بگوییم چه کسی هستیم و چه کاری می‌کنیم. وقتی بایوگرافی اصولی ننویسید، مطمئن باشید که خیلی‌ها را از پیجِ کسب و کارتان بیرون می‌برید.

چند نکتۀ مهم برای نوشتن بایوگرافی، این‌ها هستند:

 • کوتاه و نه شلوغ
 • ساده، خوانا و نه پیچیده
 • بگویید که کی هستید
 • بگویید چه کاری می‌کنید
 • بگویید چه تفاوتی با رقبا دارید
 • شماره تماس
 • استفاده از لینک‌ها

عکس پروفایل سخنگو

یکی از ترفندهای افزایش فروش در اینستاگرام، قرار دادن یک عکس پروفایل خَفَن است. حالا این خفنی که می‌گویم، منظورم این نیست الان بروید یک عکس پیچیده با کلی جزئیات بگیرید. کیفیت بالا، اندازه مناسب، ترکیب رنگ استاندارد، فاصله از دوربین مناسب (برای چهره)، نور کافی و چنین چیزهایی، جزو نکاتی هستند که حتماً باید برای اینکه عکس پروفایل جذابی داشته باشید، در نظر بگیرید. یک‌جورایی، عکس پروفایل اینستاگرام شما باید با مخاطبانتان حرف بزند. تویِ هایلایت عکس پروفایل، خیلی دقیق‌تر دربارۀ این موضوع صحبت کردم.

خیلی به این ابعاد و اندازه تصویر که گفتم دقت کنید. خیلی از پیج‌ها را می‌بینم که یک قسمت از چهره یا لوگو نصف شده انگار؛ یا مثلاً طرف انقدر بک‌گراند تصویر را شلوغ کرده که نمی‌توانید متوجه شوید دقیقاً هدفش از این عکس، کدام یکی از این اِلمان‌هاست.

توجه: اندازه تصویر استاندارد برای پروفایل اینستاگرام: 320*320 پیکسل (فقط 110*110 پیکسل از تصویر نمایش داده می‌شود)

چند نمونه خوب و بد را ببینید:

نمونه عکس پروفایل برای افزایش فروش در اینستاگرام

هایلایت‌های جذاب

مطمئنم شما هم مثل خیلی‌ها، بعد از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی، تمام فکر و ذکرتان این است که چطوری مخاطب یا فالوور جذب کنم و کاری کنم که از تویِ پیجم جُم نخورند. هایلایت‌ها، یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی هستند که باعث می‌شوند وقتی یک نفر به پیج شما سَر زد، ماندگار شود و پیج‌تان را فالو کند. قطعاً همین فالو شدن و حفظ کردن فالوورها، کم‌کم باعث افزایش فروش در اینستاگرام کسب و کارتان می‌شود.

البته به این راحتی‌ها هم نیست؛ باید هایلایت‌هایی که درست می‌کنید، عنوان مناسب، کاور خلاقانه، محتوای جذاب و موضوع جالبی داشته باشند. برای کاورهای خلاقانه هم از سایت‌های دانلود آیکون رایگان استفاده کنید.

اینکه چه موضوعاتی انتخاب کنید، کاملاً به زمینه کسب و کارتان بستگی دارد. ولی حتماً بین هایلایت‌ها، چیزهایی مثل رضایت مشتری و نتایج استفاده را داشته باشید.

کاور پست‌های باکیفیت

و آخرین قسمت از فضای بصری یک پیج هم که مربوط به کاور پست‌هاست. اگر کاور پست خوبی طراحی نکنید، اصلاً کسی محتواهای شما را نگاه نمی‌‌کند؛ حالا هر چقدر هم که برای تولیدش زحمت کشیده باشید. بنابراین دنبالِ طراحی کاور پست اینستاگرام خوب و باکیفیت باشید.

دقیقاً یکی از راه های افزایش فروش در اینستاگرام، همین کاور پست‌های خلاقانه و باکیفیتی است که برای محتواهایتان قرار می‌دهید. چرا؟ چون وقتی کاور زیبا و باکیفیتی داشته باشید، کاربران تمایل بیشتری پیدا می‌کنند تا محتوای شما را ببینند. اینطوری می‌توانید کاربران را کم‌کم کنار کسب و کارتان نگه دارید.

از دستش نده: آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام؛ جذاب و باکیفیت

افزایش فروش در اینستاگرام: فضای داخلی پِیج

حالا که خیلی کامل باهم دیدیم چطوری باید فضای ظاهری پِیج را بچینیم تا به فروشمان کمک کنیم، باید برویم سراغِ یک بخش اساسی و مهم دیگه؛ یعنی فضای داخلی پیج.

حالا منظورم از فضای داخلی چی هست؟

ببینید، وقتی شما تمام نکات مربوط به فضای بصری را که توضیح دادم رعایت کنید، مخاطب علاقه‌مند می‌شود تا تویِ پیج شما بچرخد. بنابراین قدم بعدی کاربر، مربوط به چیزهایی است مثل محتوای پست‌ها، هایلایت‌ها، تعامل، کامنت‌ها، هشتگ‌ها، کپشن پست و کلی اِلمان اینطوری دیگه.

حالا در این قسمت قرار است دربارۀ تک‌تک این‌ها توضیح بدهم.

بریم سراغِ اولین و مهم‌ترین مورد؛ محتوا!

محتوای باکیفیت

واقعاً تاثیر تولید محتوای باکیفیت در افزایش فروش در اینستاگرام را دستِ کم نگیرید.

ببینید، منظور من از اینکه محتواهای پیج شما باید باکیفیت باشند، صرفاً بحثِ ظاهر و گرافیک و اینجور چیزها نیست. من بارها و بارها تاکید کردم که باید محتوای کاربردی و مطابق با سلایق مخاطب هدفتان تولید کنید. حالا هر قسمتی از پیج شما که باشد فرقی ندارد؛ پست، استوری یا هایلایت‌ها.

اگر مثلاً قرار است محصولتان را پُست کنید یا تویِ استوری‌ها درباره‌اش حرف بزنید، لطفاً حرفه‌ای عکاسی کنید. من هم باشم به پیجی که مثلاً لباس‌ها را همینطوری رویِ هم چیده و یک قسمت تصویر کلاً تاریک هست، اعتماد نمی‌کنم.

افزایش فروش در اینستاگرام با محتوای باکیفیت

یا اگر قرار است درباره یک موضوعی با مخاطبانتان صحبت کنید، حرف‌هایی نزنید که هیچ کاربرد یا فایده‌ای برایشان نداشته باشد. وقتی شما همینطوری با پست‌ها و استوری‌ها باکیفیت و هدفمند مخاطب را پیش خودتان نگه دارید، کم‌کم اعتماد افراد بیشتری را بدست می‌آورید و بووووم! یکهو می‌بینید کلی فروش‌تان زیاد شد.

تعامل قوی و مستمر

بنظرم هیچ چیزی به اندازه تعامل قوی با مخاطبان، باعث افزایش فروش کسب و کارتان نمی‌شود. نمی‌دانم خودتان هم تجربه داشتید یا نه؛ ولی اصلاً یکسری پیج‌ها هستند که می‌بینیم یکی دو ساعت قشنگ درگیرش هستیم و مدام استوری‌ها و در کل محتواهایش را دنبال می‌کنیم.

خُب این‌ها که شانس یا اتفاق نیست؛ مطمئن باشید صاحب همان پیج قشنگ رویِ یک اصول خاصی کارش را جلو می‌برد. واقعاً الان فقط کسب و کارهای اینستاگرامی موفق‌اند که دائماً با مخاطبانشان تعامل داشته باشند؛ یک‌جورایی کامیونتی تشکیل بدهند. کاری که من اسمش را می‌گذارم بیزینس بلاگینگ؛ یعنی پیاده‌سازی تکنیک‌هایی برای افزایش تعامل با کاربران به کمک بلاگینگ.

مثلاً یک دو دقیقه به حرف‌های نگار گوش بدید:

حتماً یک سَر به صفحۀ دوره بیزینس بلاگینگ بزنید تا شدنی بودن افزایش فروش در اینستاگرام را ببینید.

هشتگ‌گذاری اصولی

اگر بتوانید خیلی خوب و اصولی از هشتگ‌ها استفاده کنید، مطمئن باشید که خیلی بیشتر می‌توانید مخاطب جذب کنید. البته من خیلی رویِ این اصولی بودن هشتگ‌ها تاکید دارم؛ چون می‌بینم که خیلی از کسب و کارها از هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند که فقط به پیج‌شان آسیب می‌زنند.

واقعاً باید رویِ این هشتگ‌ها کار کنید. سعی کنید برای هر پست چند هشتگ مناسب و صحیح بگذارید. هشتگ‌گذاری صحیح، یکی از بهترین راه های افزایش فروش در اینستاگرام است که خیلی از پیج‌ها به کمکش الان یک عالمه درآمد دارند!

مقاله هشتگ رقابتی، غیر رقابتی و نیمه رقابتی

از دستش نده: هشتگ‌های غیر رقابتی، نیمه رقابتی و رقابتی

کپشن نویسی مهیج

کپشن نویسی، همینطوری نیست که هر چیزی به ذهنمان آمد را تایپ کنیم و محتوایمان را ببریم برای انتشار!

اگر نتوانید کپشن خوبی برای پست‌هایتان بنویسید، مطمئن باشید که حتی یک کوچولو هم پیج کسب و کارتان رشد نمی‌کند. به هر حال این ویژگی در همۀ ما هست که دِلمان می‌خواهد دربارۀ محصول، خدمات یا محتوای طرف مقابل، یکسری توضیحات خوب بشنویم.

بنابراین کپشنی که قرار است برای پست‌هایتان بنویسید، باید مرتبط، هیجان‌انگیز، جذاب، خلاقانه و کاربردی باشد. سعی کنید طوری کپشن بنویسید که مخاطب را کنجکاو کنید تا محتوایتان را ببیند. این دو نمونه را ببینید:

راستی برای جذاب بودن هم حتماً از ایموجی‌ها استفاده کنید و خیلی هم خُشک ننویسید؛ هر چقدر سردتر کپشن بنویسید، شانس دیده شدن محتوایتان را کم می‌کنید.

مدیریت هوشمندانه کامنت‌ها و پیام‌ها

آخرین موردی که برای افزایش فروش در اینستاگرام در بخش داخلی پیج کسب و کارتان باید انجام دهید، مدیریت هوشمندانه کامنت‌هاست. شاید اولِ کار بتوانید پاسخ تمام کامنت‌ها را بدهید ولی یک کوچولو که پیج‌تان رشد کند، حسابی این کار برایتان سخت می‌شود.

مدیریت کامنت‌ها و پیام‌ها در اینستاگرام، باعث می‌شود تا مخاطبان احساس کنند که خیلی به شما نزدیک هستند و اصلاً هیچ فاصله‌ای بین خودشان و کسب و کار شما نیست. خُب همین حس کم‌کم اعتماد مخاطبان هم بیشتر می‌کند و در نتیجه، فروش هم نسبت به قبل بیشتر می‌شود.

مقاله پاسخ کامنت‌های منفی

از دستش نده: تکنیک‌های مشتری مداری آنلاین و پاسخ به کامنت‌های منفی

افزایش فروش در اینستاگرام: فضای خارجی پِیج

بعد از اینکه فضای ظاهری و داخلی پیج کسب و کارتان را خوب برای مخاطبان آماده کردید، باید بروید سراغِ یکسری کارها برای فضای خارجی پِیج.

همۀ این کارهایی که شما تا اینجا انجام دادید، خیلی برای جذب و نگه داشتن مخاطبان داخل پیج کاربرد دارند. امّا به هر حال نباید بیخیال کارهایی که باید خارج از پیج کسب و کارتان انجام دهید، بشوید.

حالا منظور من از این کارها چی هست؟

بگذارید اینطوری بگویم؛ این چند مورد را ببینید:

 • طراحی و اجرای تبلیغات
 • برگزاری مسابقه و قرعه‌کشی
 • پیاده‌سازی استراتژی‌های فروش

طراحی و اجرای حرفه‌ای تبلیغات

اگر بتوانید تمام این نکاتی که گفتم را رعایت کنید و تبلیغات خیلی خوبی هم استارت بزنید، مطمئن باشید که حسابی پیج‌تان شلوغ می‌شود. البته واقعاً تبلیغات خوب کار آسانی نیست و باید حسابی برایش وقت بگذارید. علاوه‌بر این، تبلیغات هدفمند چیزی است که باید دنبالش بروید، نه هر تبلیغاتی!

اگر تبلیغات هدفمند بلد باشید، با بودجه کمی هم می‌توانید تبلیغاتی را استارت بزنید که نتیجه‌اش خیلی خوب بشود. بعد از این، باید بروید سراغِ اینکه چطور یک کمپین تبلیغاتی طراحی کنید. پیشنهاد می‌کنم برای این کار، حتماً یک سَر به مقالۀ “اصول طراحی کمپین تبلیغاتی” بزنید.

افزایش فروش در اینستاگرام با کمپین تبلیغاتی

در دنیای اینستاگرام انواع تبلیغات خیلی مختلفی وجود دارد؛ ولی شما باید ببینید که کدام یکی مناسب مخاطبان شما و موضوع کسب و کارتان است. برای بارِ چندم می‌گویم که از کنار تبلیغات به‌صورت هدفمند و اصول طراحی کمپین تبلیغاتی ساده نگذرید؛ وگرنه فقط به ضرر کسب و کارتان تبلیغ می‌کنید.

برگزاری مسابقه و قرعه‌کشی

یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی که می‌توانید برای پیج کسب و کارتان انجام دهید، برگزاری مسابقه است. حالا این مسابقه‌ای که می‌گویم قرار نیست خیلی پیچیده باشد؛ حتی یک مسابقه ساده هم خیلی به افزایش فروش‌تان کمک می‌کند.

بجز این، قرعه‌کشی و هدیه دادن هم خیلی کمکتان می‌کند تا فروشتان را بالا ببرید. مثلاً بد نیست هر از گاهی یکی از محصولات یا خدماتتان را به‌صورت قرعه‌کشی به مخاطبانتان هدیه بدهید. کد تخفیف هم برای اینطور مواقع بد نیست که به‌صورت قرعه‌کشی برای چند نفر از مخاطبانتان بفرستید.

پیاده‌سازی استراتژی‌های فروش

آخرین موردی که می‌خواهم برای افزایش فروش در اینستاگرام کسب و کارتان بگویم، پیاده‌سازی استراتژی‌های فروش است. وقتی از این استراتژی‌ها استفاده کنید، هم می‌توانید به افراد بیشتری محصولتان را بفروشید و هم کاری کنید که مشتریان محصولات بیشتری از شما بخرند.

استراتژی‌های خوب زیادند ولی حواستان باشد که مواردی مثل استراتژی تخفیف را زیاد به کار نبرید. به‌جای آن، یکسری روش‌های دیگر وجود دارد که حسابی فروش‌تان را چند برابر می‌کنند. تمام این روش‌ها را می‌توانید در مقالۀ “روش‌های جایگزین تخفیف” بخوانید.

خلاصه اینکه . . .

حالا که تا آخر این مقاله را خواندید، مطمئنم که تکنیک‌های بسیار زیادی یاد گرفتید که اگر خوب اجرایشان کنید، می‌توانید فروشی که دارید را بیشتر و بیشتر کنید. بنابراین اول از همه فضای ظاهری پیج کسب و کارتان را کامل کنید، بعد بروید سراغِ فضای داخلی و آخر هم فضای خارجی. هیچ‌وقت هم هیچ کدامشان را کنار نگذارید و دائماً هر سه بخش را چِک کنید.

و . . . تمام!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *